Тренінг «Тактика роботи зі страхами та тривожними розладами»
Наше сьогодення з труднощами та кризами може спричинити появу страхів та тривог. Страх є базовою емоцією, це нормальна реакція організма у відповідь на небезпеку, конфлікт або стрес. Майбутнє може бути непередбачуваним, навіть у короткостроковій перспективі, тому турбуватися про несподівані проблеми – нормально. Так людина подумки готується до важливих ситуацій, прораховує наперед імовірність несприятливого результату. І відчувати страх – це теж нормально, завдяки страху людина уникає небезпеки і зберігає життя. Але загострюючись, подібні емоції можуть перерости в сильне занепокоєння і заважати раціонально аналізувати ситуацію, приносити страждання і негативно впливати на життєдіяльність. Тому дуже важливо уміти управляти почуттями, розуміти їх важливість, не уникати емоцій, але й не попадати їм у полон, коли вони починають керувати людиною.
На тренінгу «Тактика роботи зі страхами та тривожними розладами» провідний психолог Кропивницького міського центру соціальних служб Клименченко Оксана знайомила студентів та викладачів Кропивницького коледжу харчування та торгівлі зі стратегією управління страхами та тривогами, приділяючи увагу когнітивним, поведінковим і соматичним, або фізичним, аспектам цих емоцій. Для відвідувачів сайту бонус – кілька технік, які були представлені на тренінгу.
Використання прийомів релаксації – могутній засіб, що дозволяє цілком розслабитися і знайти душевну рівновагу. Однак, ця навичка вимагає завзятого тренування. Наведені короткі форми релаксації ви швидко зможете використовувати у ситуаціях, що можуть спровокувати тривогу.
Перш, ніж почати займатися, знайдіть спокійне місце з м’яким освітленням. Сядьте в зручне крісло, звільнись від одягу, що стискає вас, від пасків, що жмуть, краваток, важкого верхнього одягу, тісного взуття. Зніміть годинник, окуляри чи контактні лінзи.
1. Насамперед переконайтеся, що ви зручно сидите.
2. Зробіть вдих, напружте свої кулаки або стопи та порахуйте від п’яти до десяти.
3. Тоді зробіть видих, скажіть собі «розслаблення» та розслабте свої кулаки/стопи. Зробіть декілька циклів глибокого рівного дихання, напружте свої кулаки/стопи та промовте до себе «розслаблення» на видиху. Зробіть вдих та видих. Виконуючи це, уявіть, як тримаєте свою тривожність у кулаці та відпустіть всі тривоги, коли розслабите долоні.Повторіть це декілька разів, а тоді уявіть, що ви струшуєте останні краплі напруги, коли струшуєте руки. Потренуйтеся.
«Експрес-метод» зняття м'язової напруги.
Якщо Вам необхідно швидко скинути напругу, зробіть наступне: поставте ноги на ширину плечей, зігніть руки в ліктях, стисніть пальці в кулаки, зробіть повний вдих, затримайте подих і напружте все тіло від голови до пальців ніг на 10 секунд. Після цього зробіть довгий видих і розслабте усі м'язи тіла. Повторіть цю вправу три рази. Після останнього повторення, зберігаючи розслаблене тіло, злегка підстрибніть угору і жорстко приземліться на п'яти, струснувши при цьому все тіло. Зробіть три таких стрибки.